5 rodzajów klejów na gorąco

Kleje na gorąco zyskują coraz szersze uznanie w gospodarstwach domowych i przemyśle. Mimo szerokiego wachlarza zastosowań, nie każdy klej można stosować do danych materiałów. Obecnie wyróżniamy pieć rodzajów klejów na gorąco. Zobacz, których do czego użyć.

Klej uniwersalny (EVA)

Kleje na gorąco klasyfikowane są ze względu na główne składniki wykorzystywany do ich produkcji – polimery. Uniwersalny klej na gorąco składa się głównie z polimeru octanu etylowinylu (EVA) i jest szeroko stosowany w gospodarstwach domowych i przemyśle. W zależności od dodatków żywic zwilżających jego temperatura topnienia wynosi 180–220˚C. Szczególnie nadaje się do klejenia szkła akrylowego, ceramiki, kartonu i tekstyliów. Ten rodzaj kleju na gorąco jest powszechnie stosowany ze względu na korzystny stosunek jakości do ceny.

Klej przemysłowy (PO)

Kolejna grupa klejów na gorąco produkowana jest na bazie poliolefin (PO). Często stosowane w przemyśle, rzadziej w gospodarstwach domowych. Charakteryzują się zdecydowanie większą wydajnością niż kleje EVA. Stosowane są do klejenia tworzyw sztucznych typu PE, PP, PVC oraz metali. Dlatego stosowany jest w przemyśle opakowań, opakowań do głębokiego mrożenia, elementów z betonu oraz przy produkcji filtrów.

Kleje poliamidowe (PA)

Przeciwieństwem dwóch pierwszych są kleje na gorąco na bazie poliamidów (PA). Stosowane w wąskim zakresie materiałowym, ale sprawdzające się w trudnych warunkach. Są stosowane do klejenia elektroniki, odporne na czyszczenie i zmywanie do tego odporne na niskie temperatury. Kleją inne tworzywa sztuczne, zwłaszcza poliamidy, poliuretany i poliestry. Ich wąski zakres działania spowodował, że stosowany jest w przemyśle specjalistycznym i nie są powszechnie stosowane.

Kleje poliuretanowe (PUR)

Kolejną grupą klejów na gorąco to kleje na bazie poliuretanów reaktywnych (PUR). Ich szeroki wachlarz możliwości klejenia różnych materiałów doceniany jest w przemyśla jak również w domach. Jednak ich właściwości i wydajności szczególnie docenione zostały przez przemysł samochodowy. Charakteryzują się długim czasem nagrzania, to znaczy po doprowadzeniu kleju do płynności długo pozostaje w formie nadającej się użytku. Ma to znaczenia zwłaszcza w przemyśle samochodowym, w którym każda minuta produkcji ma znaczenie.

Kleje wiecznie żywe

Ostatnią grupą klejów termotopliwych są kleje wiecznie żywe. Określa się je tak ze względu na właściwości, charakteryzują się tym, że nie wiążą klejonego materiału całkowicie i wykazują pewną lepkość odczuwalną nawet po kilku dniach. Tworzone są na bazie kauczuku termoplastycznego (TK). Klejenie tego rodzaju klejem wiąże się z dociskaniem wiązanych elementów, dlatego też tej grupie lejów nadano nazwę PSA. Wykorzystuje się je do produkcji taśm klejących, samoklejących kartonów wysyłkowych.

Odpowiedni wybór kleju na gorąco nie jest łatwy. Jednak do zastosowań w domu w zupełności wystarczą kleje na bazie EVA. Jeżeli jednak będziemy zmuszeni skorzystać innych rodzajów klejów ich rozpowszechnienie jest na tyle duży, że znalezienie odpowiedniego dostawcy nie będzie trudne.


One Comments

  • Marek

    18 października 2019

    Witam serdecznie
    Gdzie można takie kleje zakupić, inne niż standardowe

    Reply

Dodaj komentarz