farba dekoracyjna

Cechy farb dekoracyjnych

Podstawą dekoracji każdego wnętrza jest dobranie odpowiednich kolorów. Oczywiście ogromny wpływ na kolorystykę pomieszczeń mają ściany i sufity, które są dużymi powierzchniami rzucającymi się w oczy. Ich odpowiednia barwa znacznie poprawi estetykę wnętrza. Nic więc dziwnego, że w aranżacjach niezwykle istotną rolę odgrywają farby dekoracyjne.

Do czego potrzebne są powłoki malarskie?

Pokrycia malarskie ścian mogą być połyskujące lub matowe. Dostępne są też liczne farby i materiały mające za zadanie imitację drewna, kamienia i innych materiałów naturalnych. Oferta wielu sklepów obejmuje też farby dekoracyjne wyglądające jak tapety lub wzorzyste tkaniny. Zadaniem takich powłok jest oczywiście zwiększenie atrakcyjności wnętrz, a także ochrona ścian i sufitów przed różnymi negatywnymi czynnikami.

Czym powinny się charakteryzować dobre farby dekoracyjne?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, podstawowym walorem farb dekoracyjnych jest ich atrakcyjny wygląd wpływający pozytywnie na estetykę pomieszczeń. Warto jednak dodać, że farby tego rodzaju powinny też charakteryzować się innymi ważnymi cechami. Bardzo ważna jest odpowiednia trwałość koloru. Kolorowa farba nie powinna blaknąć w okresie długofalowym, a farba w kolorze białym nie powinna żółknąć. Bardzo istotna jest też ogólna trwałość, dzięki której farba nie będzie się łuszczyć ani odpadać. Inne istotne cechy do dobre krycie malowanych powierzchni i możliwość usuwania zabrudzeń w łatwy, bezproblemowy sposób. Farby dekoracyjne powinny być również bezpieczne dla ludzkiego zdrowia, więc nie mogą emitować szkodliwych związków i substancji.farby dekoracyjne

Inne publikacje  Projektowanie dekoracji ścian

Rodzaje farb dekoracyjnych

W Polsce działa wiele sklepów, w których dostępne są różne farby dekoracyjne. Warto więc zapoznać się z podstawowymi rodzajami oraz ich właściwościami. Generalnie podział farb dekoracyjnych obejmuje poniższe rodzaje powłok malarskich:

  • Farby polioctanowe – są one wykorzystywane do stosowania na cienkich powłokach klejonych. Farby takie mocno skurczają się w czasie wysychania i może to doprowadzić do łuszczenia się kilku warstw powłoki.
  • Farby akrylowe – uniwersalne farby dekoracyjne o dobrej elastyczności, przyczepności i doskonałych właściwościach kryjących.
  • Farby lateksowe – są elastyczne i odporne na ścieranie. Są one idealne do pomieszczeń mokrych, takich jak łazienki i kuchnie, w których konieczne jest częste mycie powłok ściennych.
  • Farby alkidowe – zapewniają one wysoką szczelność powłoki malarskiej, która jest odporna na wodę. Farby dekoracyjne tego typu charakteryzują się dobrą przyczepnością i schną bardzo szybko w wyniku działania tlenu obecnego w atmosferze.
  • Farby mineralne – farby tego typu nie są zbyt często stosowane w dzisiejszych czasach, ponieważ trwałość ich powłok jest bardzo niska. Generalnie stosuje się je wyłącznie w pomieszczeniach suchych.

Oczywiście jest to podstawowy podział, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele ciekawych, specjalnych typów farb, takich jak na przykład wielokolorowe farby mozaikowe, itp. Wybierając farbę należy zwrócić uwagę nie tylko na kolor, ale również na cechy farby, które powinny zostać dopasowane do charakterystyki danego wnętrza i malowanej powierzchni.

Inne publikacje  Jak dobrać zasilacz do LED

Dodaj komentarz