Co możemy naprawić klejem?

Kleje towarzyszą ludziom od dawna, a znajdują zastosowanie w wielu miejscach i sytuacjach. Warto wyposażyć w nie także domowy warsztat czy garaż. W teorii jest to pomieszczenie, w którym śpi samochód, ale w praktyce garaż jest składowiskiem narzędzi, starych mebli i różnych gadżetów. Warto, by był tak także klej, którym połączymy wyłamane elementy wyposażania auta.

Jakie kleje powinny znaleźć się w garażu?

Wielu z nas jak ognia unika samodzielnych napraw samochodu. Boimy się, że zamiast coś zreperować, popsujemy, a koszty reperacji będą bardzo wysokie. Tymczasem, napraw klejem nie trzeba się bać. Jeśli przeprowadzimy je odpowiednio, to efekt będzie dobry czyli nic się nie oderwie. Musimy jednak znać się na klejach, by wybrać najlepszy. Przyczyną niepowodzeń jest bowiem wybór niewłaściwego spoiwa, niedokładne oczyszczenie miejsca połączenia i niecierpliwość (nie czekamy, aż zwiąże). Najczęstszym błędem jest użycie któregoś z klejów uniwersalnych, które są dobre, ale niekoniecznie do tych rzeczy, które chcemy naprawić. Dla przykładu, kleje cyjanoakrylowe są bardzo przydatne, ale w przypadku czystych, ściśle przylegających powierzchni. Jakikolwiek, nawet drobniutki ubytek bardzo ograniczy ich skuteczność.

Jak przygotować powierzchnię do klejenia?

Niezależnie od tego, jakiego używamy kleju, należy dobrze przygotować powierzchnię klejenia. Trzeba ją dokładnie oczyścić z brudu, piachu i kurzu, a także odtłuścić. Najlepiej zrobić to benzyną ekstrakcyjną lub acetonem. Zanim nałożymy kleje, powierzchnię warto także delikatnie zmatowić, czyli przetrzeć drobnym papierem ściernym. Dotyczy to klejów, które powinny wniknąć w strukturę materiału, by go dobrze związać. Podczas klejenia przestrzegajmy tego, co producent napisał na opakowaniu.

Inne publikacje  Salon w domu - jak go urzadzić?

Wybieramy kleje do plastików

W samochodzie wiele części wykonano z plastiku, ale wybierając odpowiednie spoiwo, musimy zwrócić uwagę na to, czy jest polipropylen czy ABS. Klej do lusterek wstecznych musi związać szkło z metalem lub plastikiem. Ostrożnie trzeba wybrać klej do szyb, który musi usunąć pajączki i rysy. W samochodach przydają się także kleje do metalu, które sklejają każdy używany w motoryzacji metal: stal, aluminium, miedź. Mają bardzo różne metody aplikacji – na ciepło, na zimno, po wymieszaniu dwóch składników. W niektórych przypadkach mogą zastąpić naprawy spawalnicze. Bardzo przydają się także kleje do łączenia gumy lub tworzyw plastikowych z metalem. Za ich pomocą umocujemy zderzak lub listwę.
Każdy właściciel auta powinien wiedzieć, że dobre spoiwo jest niezastąpione. Pamiętajmy jednak, że kleje mają różne zastosowania, więc zawsze trzeba przeczytać ulotkę i instrukcję.


Dodaj komentarz