budynek mieszkalny

Czy warto mieszkać w centrum dużego miasta?

W dzisiejszych czasach pełnych zgiełku i pośpiechu, życie toczy się na zwiększonych obrotach. Praca, dom, szkoła, zajęcia pozalekcyjne wypełniają dużą część dnia przeciętnej rodziny. Gdzie zatem mieszkać aby ułatwić sobie nieco to zabiegane życie?
Mimo, że w Polsce nie brakuje małych miast szybko rozwijających się, dobrze zarządzanych przez ambitnych włodarzy, to jednak prym w dziedzinie rozwoju wiodą duże miasta. Mieszkania położone w centrum tych miast, mimo wysokich cen, cieszą się ogromnym zainteresowaniem kupujących. Na obrzeżach miast ceny są nieco niższe.

Czy zatem warto mieszkać w dużym mieście?

Argumentami przemawiającymi za mieszkaniem w dużej aglomeracji są przede wszystkim: łatwiejszy dostęp do edukacji, możliwość rozwoju, wyższe zarobki, dostępność ośrodków kulturalnych, bogate życie towarzyskie oraz rozbudowana sieć komunikacji miejskiej. Do mankamentów dużych miast należą miedzy innymi: zakorkowane ulice i drogie utrzymanie.

Edukacja

W przypadku ludzi młodych ma to ogromne znaczenie. W większych miastach jest duża dostępność szkół podstawowych, zawodowych, profilowanych, uczelni wyższych. Mieszkanie w ich pobliżu niweluje problemy związane z transportem oraz nie wymaga wynajmowania dodatkowego lokum na czas nauki, co oczywiście wiązałoby się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Inne publikacje  Jak wybrać farbę do łazienki?

Praktyki i staże

W związku z mnogością firm mających siedziby na terenie dużych miast możliwość odbycia praktyk, stażu lub szkoleń i kursów jest przeogromna. Zwłaszcza, że firmy współpracują ze szkołami na etapie rekrutacji nowych pracowników.

Wyższe zarobki

Przeciętne wynagrodzenie w dużym mieście z reguły przewyższa zarobki osiągane poza nim. Tym większą równicę widać w przypadku “wielkomiejskich” zarobków uważanych za wysokie i bardzo wysokie.

Ośrodki kulturalne

W dużych miastach są: opery, teatry, domy kultury, muzea i kina. To zapewnia obfitość możliwości kulturalnych.

https://lokum-deweloper.pl/oferta/lokum-verde/

Życie towarzyskie

Mnogość restauracji, kawiarni czy pubów sprawia, że nawiązywanie nowych kontaktów towarzyskich w dużych miastach jest ułatwione.

Komunikacja publiczna

Dobrze rozwinięta komunikacja publiczna zapewnia łatwość i szybkość przemieszczania, przy niewielkich nakładach finansowych.

Zakorkowane ulice

W dużych aglomeracjach jest to niestety nie do uniknięcia, zwłaszcza w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego.

Drogie utrzymanie

W porównaniu z małymi miastami ceny w dużych aglomeracjach są wyższe. Dotyczy to przede wszystkim rynku nieruchomości, jak również branży usługowej.

Czy zatem wybrać centrum miasta czy dzielnice położone nieco dalej?

Centrum miasta wiąże się niewątpliwie z pewnego rodzaju prestiżem. Okupiony on jest jednak wysokimi kosztami zakupu lub wynajmu nieruchomości. W centrach miast, zwłaszcza tych zabytkowych nie ma możliwości rozbudowy infrastruktury, jak choćby w postaci garaży podziemnych. Wyjazd z oraz dojazd do centrum wiąże się często z korkami ulicznymi. Powyższych niedogodności pozbawione są dzielnice nieco bardziej oddalone od ścisłego centrum miasta.

Nowy, modny adres na mapie miasta – Odolanowska Wrocław

Jest to zaciszna cześć Wrocławia, położona nieco na uboczu, z dala od zatłoczonego i pełnego zgiełku ścisłego centrum miasta. Jednocześnie miejsce to jest dobrze skomunikowane z pozostałymi dzielnicami miasta, posiadające dobrą infrastrukturę, tym żłobki, przedszkola, szkoły, sklepy wraz z punktami usługowymi, a nawet kino. Niewątpliwą zaletą tego rejonu miasta są liczne tereny zielone. Obszar ten łączy w sobie zalety centrum miasta, jednocześnie niwelując jego wady.


Dodaj komentarz