Emalia do wielu rzeczy

Czy jest jedna farba do wszystkiego? No prawie do wszystkiego? Oczywiście, że jest. Dodatkowo można ją mieć w dowolnym kolorze i połysku: błyszczącą, matową, półmatową, a dla wymagających subtelnie satynową. To „cudo” to emalia alkidowa.

Cały pokój na różowo

Małe dziewczynki miewają takie marzenie, by wszystko w ich pokoju było w kolorze różowy. Od biedy dodatki mogą być niebieskie. Wielu rodziców małych dziewczynek na myśl, że pokój, który kiedyś był ich sypialnią i został oddany córeczce, gdy się urodziła, ma być teraz lukrową bezą, dostaje bólu głowy. Większość podejmuje z dzieckiem negocjacje, że może tylko ściany zrobimy na różowo, a meble, drzwi i okna, zostawimy jakie są. Gdy kompromisu na horyzoncie nie widać rodzice rzucają argument-rzemień: nie mamy pieniędzy na nowe meble. Pozostaje tylko kwestią czasu, gdy babcia lub dziadek podpowiedzą smutnej wnuczce, że istnieją emalie alkidowe, którymi można pomalować wszystko: meble, okna, drzwi, metalową lampkę nocną i karnisz do firanek też. Wszystko w pokoju może mieć soczyste lub pastelowe odcienie, powłoki gładkie, elastyczne, bardzo odporne na zarysowania, które można myć.

Emalia alkidowa z mieszalnika

W zależności od potrzeb można mieć farbę w każdym z ponad 200 kolorów palety RAL (międzynarodowy system oznaczania barw). Te farby produkuje się na bazie żywic, w których rozpuszczony został olej. W zależności od ilości tłuszczu i jego rodzaju emalie alkidowe, podobnie jak gatunki twarogu, dzieli się na tłuste, półtłuste i chude. Te o największej zawartości oleju stosuje się do elementów drewnianych, metalowych czy betonowych na zewnątrz, bo są wysokoodporne na działanie warunków atmosferycznych. Są rozpuszczalnikowe, więc we wnętrzach można je stosować w ograniczonym stopniu i tylko w sytuacjach, gdy pomieszczenia  można bardzo dokładnie wentylować. Do wnętrz stosuje się wodorozcieńczalne, półtłuste. Emalie chude znajdują zastosowanie w budynkach przemysłowych i technicznych, czyli tam, gdzie walory estetyczne mają drugorzędne znaczenie, bo te farby występują w ograniczonej palecie kolorów. Emalie alkidowe mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża, są więc łatwe w użyciu. Ich konsystencja powoduje, że nieco same się rozlewają i tym samym na malowanej powierzchni nie pozostaje ślad narzędzia, którego użyto. Emalie są stosunkowo tanie, bo ich składniki są łatwo dostępne.

Inne publikacje  Przygotowanie podłoża – podstawa prac malarskich

Drodzy rodzice, wracając do różowego pokoju: nie ma co się martwić. Za kilka lat, gdy mała dziewczynka stanie się nastolatką i postanowi być gothką, wszystko będzie mogła przemalować… na czarno.


Dodaj komentarz