Jak dobrać zasilacz do LED

 

Prawidłowy dobór zasilacza LED ma często decydujące znaczenie dla jakości oświetleni LED. Od dobrego zasilania uwarunkowane jest również prawidłowa praca systemu ledowego, dlatego niezmiernie ważne jest, aby wybrać taki, który będzie prawidłowo z nimi współpracować.

Zasilacz do LED jest o tyle ważny, że bez niego żadna instalacje nie będzie działać. Decydując się na wdrożenie LEDów w swoim domu należy sobie zdać sprawę z tego, że technologia ta wykorzystuje dwie metody zasilania. Pierwsza z nich, to zasilanie napięciowe, które na przesyle prąd przy ustabilizowanym napięciu,. Druga metoda zasilania LED polega na działaniu odwrotnym, czyli stabilizowaniu prądu przy zmienianiu napięcia. Metodę tę nazywa się prądową.

Na co zwracać uwagę przy kupnie zasilacza LED?

Zasilacze elektroniczne, czyli typowe przetwornice, doskonale się nadają ściemniaczy oraz urządzeń sterujących oświetleniem. Lepiej zdają one egzamin od zaliczy opartych na tranzystorach dzięki lepszej sprawności, a tym samym większej energooszczędności.

Zanim kupisz pierwszy lepszy zasilacz elektroniczny, zastanów się, czy tego chcesz. Nie warto oszczędzać na tanich modelach, ponieważ są one kiepskiej jakości i mogą nawet uszkodzić oświetlenie. Dla swojego bezpieczeństwa zaleca się zasilacz, który posiada przynajmniej trzy różne zabezpieczenia, przeciw zwarciowe, przepięciowe oraz przeciążeniowe.

Inne publikacje  Projektowanie dekoracji ścian

Kolejną rzeczą, na która trzeba zwrócić uwagę to sprawność elektryczna. Przy 12V zasilacz powinien mieć na wyjściu co najmniej 80% sprawności, przy czym im większe jest napięcie, tym sprawność jest wyższa. Jeżeli na opakowaniu nie jest podana wartość sprawności, nie należy takiego kupować.

Ostatnią rzeczą jest pobór mocy bez obciążenia. Najlepiej jest, aby zasilacz nie pobierał więcej jak 1W bez obciążenia. Dobrej jakości zasilacza pobierają mniej niż 1W, ale mogą zdarzyć się wyjątki Po tym także poznasz, czy wart brać pod uwagę dane urządzenie.

 

Czym się różni zwykły zasilacz od impulsowego?

Zasilacze impulsowe są następstwem zasilaczy tranzystorowych. Obecnie są one wykorzystywane w większości urządzeń podłączonych do napięcia sieciowego, Niemal każdy telewizor, komputer czy telefon korzysta z tego rodzaju zasilaczy. Sprawność elektryczna zasilacza impulsowego przekracza 90%, co jest istotne przy zasilaniu bateryjnym. Jest także odporny na zakłócenia z sieci oraz na krótkie zaniki napięcia. Jednak źle wykonany może zakłóca pracę podłączonego urządzenia a niekiedy wymagane jest wstępne obciążenie. Zasilacze impulsowe często potrzebują trochę czasu przy uruchomieniu, przy czym im większy jest zasilacz, tym czas potrzeby na jego włączenie się wydłuża. Mogą minąć nawet 3 sekundy, zanim rozpocznie on pracę. Można im zarzucić również brak energooszczędności, ponieważ przy starcie pobijają więcej prądu.

Inne publikacje  Wyjątkowe zestawy sztućców dla Twojego domu

 Jak dobrać moc zasilacza do LED?

W pierwszej kolejności zajrzyj do instrukcji ośmielenie. Tam znajdziesz dane odnośnie mocy, którą potrzebuje światło LED.

Można ją także wyliczyć poprzez wymnożenie zasilania z obieranym prądem (A*V). Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę wszystkie urządzenia podłączenie do zasilacza, w tym sterowniki i ściemniacze. Dobierz taki zasilacza, który ma moc większą, niż wyliczoną wartości.

 


Dodaj komentarz