Jak urządzić sypialnię

Sypialnia stanowi jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, w końcu spędza się w nim od 6 do 12 godzin w ciągu dnia! Powinno się wiec zadbać o to, by można było się w nim zrelaksować ki odpocząć. Zdrowy sen zapewni nie tylko porządek w sypialni, ale także odpowiednie urządzenie.

Zadbaj o oświetlenie w sypialni

Odpowiednie oświetlenie w sypialni to absolutna podstawa. Podczas zbyt jasnego światła trudniej się zasypia, ponieważ szyszynka nie produkuje w tym momencie wystarczającej ilości melatoniny, hormonu, dzięki któremu możemy usnąć. Zbyt zimne światło w sypialni, poza utrudnieniem w zaśnięciu pobudza i męczy, dlatego nie jest zalecane w domu.

Światło w sypialni powinno być barwy ciepłej. Ciepła temperatura uspokaja i relaksuje, co sprzyja zaśnięciu.

Źródłem takiego światła może być lampka nocna lub stojąca w rogu.

 

Co powinno być w sypialni

W sypialni nie ma miejsca na zbędne rzeczy. Powinna być prosta, i jednocześnie przytulna. Zdecydowanie odradzany jest telewizor, którego niebieskie światło utrudnia w zaśnięciu. Niebieskie światło negatywne wpływa na produkcję melatoniny. Podobnie rzecz się tyczy wszystkich urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony i tabletu. Nie powinny być więc trzymane w sypialni.

Duże i wygodne lóżko to podstawa. Jeżeli przez cały dzień jest zaścielone, pamiętaj o narzucie na pościel. Dodatkowo przyda się stolik sypialniany na budzik czy wodę.

Inne publikacje  Najpopularniejsze metody impregnacji

W sypialni może przydać się rozsuwana szafa wbudowana w ścianę, w którem mogą pomieścić się ubrania domowników oraz pościele.

Na podłodze można ułożyć gruby dywan, po którym można chodzić boso. Dywan z długim włosiem doskonale pasuje do sypialni. Może on pokrywać całą podłogę, lub tylko fragment, na którym się staje wstając z łóżka. Izoluje on od zimnej podłogi a jednocześnie stanowi doskonały dodatek wystroju wnętrz.

Odradzamy wieszania na ścianie wszelkich zegarków ze wskazówkami, których dźwięk może tylko rozpraszać przy próbie zaśnięcia.

Kolor sypialni

Kolorystyka sypialni jest równie ważna, co jej umeblowanie. Jest wiele kolorów farb do ścian, ale warto poświęcić trochę czasu, zanim wybierze się pierwszą z brzegu

W sypialni dziecka można postawić na kolor niebieski, który ma wpływ relaksujący. Wpływa on wyciszająco organizm, więc z pewnością się przyda przepełnionemu energiom dziecku. Doskonale pasuje on do innych kolorów – podstawowym białym oraz kobiecym kremowym. Sypialni idealna dla chłopca i dziewczynki. Jednak najbardziej relaksującym kolorem jest miętowy, który jednak nie koniecznie każdemu przypadnie w sypialni.

Uniwersalnym kolorem pozostaje bezowy, który będzie pasować do każdej sypialni rozświetlając wnętrze

W ostatnim czasie modne stają się kolory szare, które wpływają relaksująco. Przyciemniają one pomieszczenie nadając mu unikatowego uroku. Można także postawić na kolor czerwony na jednej ścianie urozmaicając wnętrze.

Inne publikacje  Najpopularniejsze kolory farb

Minimalistyczną sypialnię wzbogaci turkusowy kolor ścian, kojarzący się z latem.

 


Dodaj komentarz