Jak wybrać farbę do łazienki?

 

Łazienka to jedno z pomieszczeń w domu, obok kuchni, toalety i pralni, w którym ściany są narażone na bezpośredni, często bardzo intensywny kontakt z wodą. Właśnie dlatego niejednokrotnie w czasie remontu rezygnujemy z malowania ścian w tym pomieszczeniu, a wybieramy wykończenie ścian przy pomocy płytek ceramicznych. Jednak obecne rozwiązania technologiczne pozwalają na tworzenie odpornych na działanie wilgoci farb. Warto je wykorzystać w czasie remontu łazienki – nie tylko urozmaicą wygląd tego pomieszczenia, ale i zminimalizują koszty wykończenia pomieszczenia.

Jaką farbę wybrać do łazienki?

Producenci nowoczesnych farb prześcigają się w tworzeniu produktów, które można wykorzystać do malowania pomieszczeń „mokrych”, czyli takich, w których ściany są narażone na bezpośredni, intensywny kontakt z wodą. Z reguły takie farby oznaczone są jako „farby do łazienek” lub „farby do kuchni i łazienek”. Warto wybierać właśnie takie produkty, gdyż różnią się one składem od farb przeznaczonych do malowania pomieszczeń „suchych”, czyli np. sypiali, holu czy salonu.

Producenci z reguły mają swoje opatentowane formuły, które pozwalają nadać farbie określone właściwości. Wybierając farbę do łazienki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy:

– jest odporna na wilgoć i jej wchłanianie;

Inne publikacje  Co możemy naprawić klejem?

– zawiera w sobie środki zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów (grzybów oraz bakterii), tutaj warto sprawdzić jak długo działa substancja czynna;

– jest bezpieczna dla środowiska;

– jest odporna na szorowanie i czyszczenie na mokro.

Bardzo popularne są farby z dodatkiem jonów srebra, które działają przeciwgrzybicznie i bakteriobójczo. Niektóre farby do łazienek zawierają również żywice o podobnych właściwościach.

Jak przygotować ściany w łazience do malowania?

Ściany w łazience, które będą malowane muszą być dokładnie oczyszczone ze wszelkich pyłów i zabrudzeń oraz osuszone. W razie potrzeby należy użyć również środek grzybobójczy. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie ubytków w ścianach. Gdy gładź lub masa szpachlowa wyschną można ścianę pokryć preparatem gruntującym, po czym przystąpić do malowania.

Jakie kolory farb wybrać do łazienki?

To, jaki kolor wybierzemy do łazienki zależy od wielu czynników. W głównej mierze będziemy kierować się naszymi upodobaniami. Jednak na uwadze należy mieć również wymiary pomieszczenia, meble, które będą w nim stały oraz oświetlenie. Do niewielkich łazienek warto wybrać jasne kolory i błyszczące wykończenie. Szczególnie sprawdzą się odcienie chłodne, np. śnieżna biel, błękit, jasna zieleń czy lila-róż. Oczywiście nie można w takim przypadku zapomnieć o odpowiednim doborze luster, które ułatwią optyczne powiększenie łazienki.

Z kolei do większych pomieszczeń możemy wykorzystać kolory ciepłe i ciemne zestawione z chłodnymi barwami.

Inne publikacje  Najpopularniejsze kolory farb

W bardzo dużych łazienkach można pokusić się o wykorzystanie farb strukturalnych, a także takich kolorów jak złoto, czerń czy czerwień. W takim przypadku trzeba również pamiętać o odpowiednim doświetleniu łazienki i jaśniejszych detalach, by nie przytłoczyć zbytnio pomieszczenia.


Dodaj komentarz