Jak wybrać farby akrylowe?

Jak wybrać farby akrylowe?

Kiedy już przystępuje się do remontu, warto pomyśleć nie tylko o tym, jaki efekt planuje się uzyskać, ale również i ustalić budżet remontowy. O ile różne drobiazgi, które dodają wnętrzom uroku można dokupywać z czasem, to nie warto już za wszelką cenę oszczędzać na farbach. To właśnie z ich pomocą można szybko zmienić wnętrze, a te dobrej jakości farby świetnie prezentują się nawet po latach.

Farby akrylowe – w jakich pomieszczeniach je stosować?

W pomieszczeniach różnego typu doskonale sprawują się farby akrylowe. Zapewniają one eleganckie błyszczące, kremowe lub matowe wykończenie, są trwałe, odporne na wilgoć, pozwalają ścianom oddychać. Doskonale sprawdzają się więc przy malowaniu ścian i sufitów, z powodzeniem można je kupować do kuchni, jadalni czy przedpokojów. Niestraszne są im też pomieszczenia ciemne, o słabej wentylacji, w których szybko zadomawia się grzyb. Decydując się na farby akrylowe, można nie tylko odświeżyć wnętrza, ale również raz na zawsze pozbyć się pleśni.

Farby akrylowe – ekologiczne i naturalne

Farby akrylowe warto kupić już dla ich trwałości i walorów estetycznych. Ale to tylko ich podstawowe zalety. Produkty tego typu są naturalne i ekologiczne, z powodzeniem więc można nimi malować pomieszczenia i meble, z których korzystają dzieci. Doceniają je też osoby skłonne do alergii.

Inne publikacje  Najlepsza lakierobejca

Farby akrylowe to właściwie mieszanka specjalnych żywic oraz pigmentu. Te z najwyższej półki wykonane są ze składników tylko najwyższej jakości, są więc trwałe, szybko schną, są odporne na zabrudzenia, nie mają typowego dla farb, bardzo intensywnego zapachu.

Farby akrylowe – właściwości fizyczne mają znaczenie

Farby akrylowe mają wiele zalet, które niestety również odpowiednio kosztują. Przy wyborze konkretnej marki czy koloru warto jednak patrzeć nie tylko na cenę za puszkę. Niezmiernie ważnym parametrem jest też wydajność farby. W zależności od rodzaju i producenta, farby akrylowe są mniej lub bardziej wydajne i pozwalają pokryć średnio 6-13 metrów kwadratowych powierzchni na każdy litr farby. Z tego choćby względu warto zawsze dokładnie czytać etykiety i dokładnie przeliczać, która farba będzie tą najlepszą. Niezmiernie ważnym parametrem jest też trwałość. Koniecznie zwrócić trzeba na niego uwagę, jeśli farby akrylowe kupuje się do wnętrz narażonych na zabrudzenia, w których przebywa wiele osób lub typowa dla nich jest większa wilgotność.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dość istotny parametrem, który niestety bardzo mocno przekłada się na cenę jest połyskliwość farby akrylowej. Najdroższe są farby matowe, które w minimalnym stopniu odbijają światło. Tańsze są już farby akrylowe półmatowe. Większy współczynnik odbijania światła mają natomiast farby, które określone są na pudełku czy puszce jako półpołysk lub połysk. Niektórzy producenci stawiają też na nietypowy efekt wykończeniowy. W sklepach można znaleźć już np. farby akrylowe, które zapewniają złocistą lub diamentową poświatę, dzięki specjalnym drobinkom.

Inne publikacje  Emalia do wielu rzeczy

Jak najlepiej przygotować się do malowania?

Jeśli do wnętrz wybiera się już farby akrylowe, do malowania warto kupić też dodatkowe akcesoria. Jeśli powierzchnia, którą będzie się malować jest nierówna lub ma intensywny kolor, dobrze jest zainwestować w specjalną akrylową bazę, która wyrówna powierzchnię i zakryje krzykliwą barwę.

Dobrze jest też zastanowić się nad sposobem rozprowadzenia farby. Na małych i nierównych powierzchniach świetnie sprawdza się pędzel odpowiedniej grubości. Z kolei duże i płaskie powierzchnie najwygodniej i najszybciej można pomalować wałkiem.


Dodaj komentarz