specjalista do malowania scian

Jak wykończyć ściany fasadowe domu?

Fasada to element, który jako pierwszy rzuca się w oczy, kiedy patrzy się na budynek. Z tego względu dobrze jest dołożyć wszelkich starań, by efektownie się prezentowała. Dobry projekt to nie wszystko, na końcowy efekt wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest oryginalne wykończenie fasady.

Jakiej farby użyć do wykończenia ścian fasadowych?

Najczęstszą metodą wykorzystywaną do wykończenia ścian fasadowych jest malowanie za pomocą wyspecjalizowanych farb. Do tego celu można wykorzystać specjalne produkty przeznaczone wyłącznie do malowania powierzchni na zewnątrz. Posiadają one właściwości, których brak jest zwykłym farbom do pomieszczeń. Należy o tym pamiętać i zainwestować w dobry środek, który będzie nie tylko trwały, ale pomoże w uzyskaniu pożądanego efektu. Wybór produktów do malowania ścian fasadowych jest naprawdę duży, należy jednak pamiętać o tym, by przy ich wyborze kierować się nie tylko kolorem i wrażeniami estetycznymi, ale również dopasowaniem do malowanego podłoża.

 

Jakie są inne sposoby na wykończenie fasady?

Ciekawym pomysłem na wykończenie ścian fasadowych jest elewacja drewniana. Wykorzystuje się do tego celu okładzinę wykonaną z desek. Mogą być stosowane na całym budynku lub wyłącznie na jego fragmentach. Pozwala to na uzyskanie niecodziennego efektu. Drewno można wykorzystać również w konstrukcjach, tzw. ażurowych przesłonach, które posiadają kształt żaluzji lub paneli. Zabieg ten często stosuje się na ścianach, które posiadają wiele okien. Pozwala to w jakimś stopniu zabezpieczyć wnętrze przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych oraz stanowi ciekawy dodatek do zewnętrznej fasady.

Inne publikacje  Czym jest trasowanie?

Oryginalnym rozwiązaniem jest również zastosowanie płytek kamieniopodobnych i elewacyjnych. Szeroka paleta produktów tego typu pozwala na dobranie płytek zgodnie z własnym gustem. Imitując fakturę ozdobnego kamienia można stworzyć bardzo naturalny efekt. Zabieg ten polecany jest w szczególności do budynków, których bryła jest bardzo kanciasta. Paradoksalnie fragmenty powierzchni pokryte płytkami kamieniopodobnymi mogą nieco złagodzić ostry wydźwięk budynku.

Osoby, którym zależy na osiągnięciu mniej naturalnego efektu, mogą rozważyć zastosowanie płytek  włókonocementowych. Zamocowanie ich na fasadzie utworzy regularny deseń. Płytki takie cenione są ze względu na łatwość montażu, wytrzymałość oraz szeroki wybór dostępnych wariantów. Dzięki nim można uzyskać ciekawą i oryginalna fakturę fasady.

Niecodziennym rozwiązaniem jest zastosowanie dachówki ceramicznej, którą tradycyjnie okłada się dachy. Trend ten przywędrował do Polski zza granicy i zdobywa coraz większa popularność. Stanowi połączenie tradycji z nowoczesnymi zastosowaniami.

Decydując się na sposób wykończenia ścian fasadowych należy pamiętać o najważniejszym: sposób pokrycia tych ścian ma nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim chronić powierzchnię przed działaniem czynników atmosferycznych. Dlatego nie warto oszczędzać na tanich produktach i wybierać niepraktyczne rozwiązania. Dobrze zabezpieczona ściana elewacyjna to gwarancja wytrzymałości na długie lata.


Dodaj komentarz