Farby do wnętrz

Jaką farbą malować ściany

Każdy kto choć raz samodzielnie przeprowadził remont w domu, wie jak trudne jest wybranie odpowiednich farb. Istnieje mnóstwo ich rodzajów, a każda przystosowana jest do innej powierzchni i warunków zewnętrznych, a przy tym daje różnorodny efekt. W takim razie jaką farbą najlepiej malować ściany?

Czy są farby silikatowe?

Dzięki farbom silikatowym, zwanym inaczej krzemianowymi możemy uzyskać matową powłokę. Są one odporne na zmywanie i bardziej paro przepuszczalne niż farby lateksowe lub akrylowe. Ściany pokryte farbami silikatowymi nie pokrywają się także pleśnią. Ze względu na ich właściwości można malować nimi łazienki, czy kuchnie, w których ściany są szczególnie narażone na wilgoć. Farby silikatowe mają odczyn alkaiczny, dlatego przed malowaniem należy zadbać o ochronę mebli, elementów drewnianych, metalowych oraz szkła, a także skóry i oczu. Czas schnięcia tych farb to około 7 godzin.

Jaka jest różnicą między farbami lateksowymi i akrylowymi?

Farby akrylowe stworzone są na bazie  żywicy akrylowej, która często jest łączona z silikonem. W przypadku farb lateksowych również zawierają żywicę akrylową, jednak w tym przypadku występuje jej większa ilość lub inny rodzaj, niż w farbach akrylowych. Oba rodzaje farb tworzą powłoki o dużej odporności na wilgoć i czyszczenie. Są też paro przepuszczalne.  Farby lateksowe i akrylowe charakteryzują się dużą różnorodnością – można dzięki nim uzyskać efekt matu, półmatu lub połysku. Czas schnięcia tych farb wynosi około 3 godziny. Można malować nimi pokoje dziecięce, w których ściany są szczególnie narażone na zabrudzenia, a także kuchnie lub łazienki.

Inne publikacje  Emalia do wielu rzeczy

Farby winylowe

Te farby cechują właściwości podobne do farb akrylowych. Głównym ich składnikiem jest polioctan winylu. Są nieco mniej paro przepuszczalne i odporne na zanieczyszczenia, niż farby lateksowe i akrylowe. Ich czas schnięcia nie jest długi – wynosi on 3 godziny.

Farby strukturalne

Ten rodzaj farb służy szczególnie do tworzenia efektów dekoracyjnych. Struktury, które możemy dzięki nim uzyskać prezentują się na ścianach niezwykle oryginalnie. Efekty malowania zależą zwykle od narzędzi i inwencji twórcy. Czas schnięcia tego rodzaju farb jest dość długi i wynosi około 12 godzin. Czas, w którym można modelować nałożoną warstwę to od 5 do 15 minut od pokrycia ściany, w zależności od typu farby.

Farby do wnętrz
Farby do wnętrz

Farby alkidowe

Farby alkidowe zwane są inaczej fatalowymi, a ich bazą są oleje roślinne podane wcześniejszym modyfikacjom. Tworzą na ścianie satynową lub błyszczącą powierzchnię. Podobnie jak farby lateksowe i akrylowe są odporne na czyszczenie i uszkodzenia mechaniczne, ale w przeciwieństwie do nich nie cechuje ich tak duża paroprzepuszczalność. Silnie kryją, dlatego można malować nimi nawet zabrudzone powierzchnie. Są całkowicie suche dopiero po 24 godzinach. Mogą być nakładane na ściany w kuchniach, łazienkach, czy korytarzach, które narażone są na działanie czynników takich jak brud i wilgoć.

To jaki rodzaj farby wybierzemy zależy wyłącznie od nas. Należy zwrócić uwagę na powierzchnię jaką będziemy malować, czynniki, na które będzie ona narażona oraz oczekiwany efekt.


One Comments

  • Karolina

    28 listopada 2016

    Ja malowalam farbą ceramiczną, magnatem ceramic, wydajna i przede wszystkim sprawdzona plamoodporna farba.

    Reply

Dodaj komentarz