stare uzywane meble

Jakie farby wybrać do malowania mebli w domu?

Zakup nowych mebli do mieszkania czy domu to nierzadko wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Jednak czy koniecznie trzeba kupować nowe meble z sieciowych sklepów, by tworzyć kolejne, pozbawione osobowości aranżacje zgodne z najnowszymi trendami? Czasami znacznie lepszym pomysłem może okazać się odświeżenie starych mebli. Dobry pomysł i doskonałej jakości materiały wykończeniowe mogą zapewnić naprawdę wyjątkowy efekt. Od czego jednak zacząć?

Jak odnowić stare meble?

O renowację aż proszą się stare meblościanki i zestawy mebli sprzed lat. Wyblakłe, z porysowanymi powierzchniami, ciemne i brzydkie, z mało estetycznymi tyłami komplety można zmienić nie do poznania. Wystarczą tylko odpowiednie farby! W marketach budowlanych bez trudu można znaleźć farby do malowania powierzchni drewnianych. Niektóre z nich doskonale nadają się też do malowania płyt laminowanych i innych powierzchni. Zazwyczaj wybór ogranicza się do farb z trzech podstawowych typów. Najbardziej popularne są farby akrylowe. Do zadań specjalnych najlepiej sprawdzają się farby alkidowe. Ciekawy efekt malarski mogą natomiast zapewnić mało popularne farby kredowe, równie trwałe i o neutralnym zapachu jak farby akrylowe.

Ostrożnie z malowaniem!

Kiedy już podejmie się decyzję o malowaniu mebli, trzeba pamiętać przede wszystkim o jednym. Zazwyczaj malowanie jest już procesem nieodwracalnym zwłaszcza w przypadku naturalnych mebli drewnianych. Farba wnika głęboko w powierzchnię mebli i praktycznie jest już nie do usunięcia. Przy renowacji nie ma więc za bardzo mowy o testach. Od razu dobrze jest zdecydować się na jeden konkretny kolor i tego się trzymać.

Inne publikacje  Najpopularniejsze kolory farb

Jakie farby do jakich powierzchni?

Chociaż do odnowienia mebli zaleca się neutralne i naturalne farby akrylowe, to jednak farby alkidowe o intensywnym zapachu i dużej trwałości mają jednak w niektórych przypadkach pewną przewagę. Chodzi o mocno eksploatowane powierzchnie. Najbardziej podatne na uszkodzenia i zarysowania najlepiej jest mimo wszystko pociągnąć trwałą i dobrej jakości farbą, która dobrze będzie wyglądać przez wiele lat.

O czym warto pamiętać?

Wydaje się, że przy renowacji mebli najważniejsza jest farba. To prawda, ale efekt końcowy może też odbiegać od oczekiwań, jeśli odpowiednio nie przygotuje się podłoża. Ciemne powierzchnie trudno jest idealnie pomalować jasną farbą. Czasami trzeba na nie nałożyć więcej warstw niż zaleca producent. Powierzchnie do malowania również powinny zostać odpowiednio wyrównane. Tylko wtedy można uzyskać idealne, równomierne krycie.

Co zamiast farby?

Chociaż najpopularniejszym materiałem do renowacji mebli są farby, to jednak można wybrać jeszcze jedną opcję. Jest nią okleina. W ofercie wielu sklepów można znaleźć wzory jednolite, które świetnie imitują drewno, kamień albo cegłę, ale nie brakuje też bardziej oryginalnych wzorów i ciekawych grafik, które świetnie sprawdzają się w industrialnych wnętrzach. Jeśli wybierze się okleinę, pracy przy renowacji mebli może być znacznie mniej, a efekt może być równie ciekawy. Można też iść na kompromis i część mebli pomalować, a część okleić.

Inne publikacje  Klej termotopliwy w domowych pracach remontowych

Dodaj komentarz