Malowanie drewna

Jakie lakiery wewnętrzne wybrać?

Lakiery do drewna stanowią duży i bogaty rynek. Stąd też,  wybór właściwego produktu, z którym lakierowanie będzie szło „jak po maśle” i przyniesie bardzo dobry efekt wizualny, bywa czasami kłopotliwą sprawą. A przecież lakierowane elementy wewnętrzne takie jak: podłogi, schody lub meble powinny wyglądać efektownie pod względem wizualnym, prawda? Sprawa jest jednak do rozwiązania.

Jakie dobrać lakiery wewnętrzne do drewna?

Pierwszą istotną kwestią jest rodzaj drewna z jakiego wykonano rzeczy, które mają pokryć lakiery wewnętrzne. Innych lakierów należy użyć w przypadku zabezpieczania drewna z drzew liściastych, a innych z drzew iglastych. Należy też wziąć pod uwagę, że meble lub podłogi mogą być wykonane z drewna gatunków drzew egzotycznych, a te też mają swoje wymagania, jeśli chodzi o ich lakierowanie.

Jakie lakiery do jakiego gatunku drewna?

Farba do drewna
Biorąc pod uwagę wyżej opisaną klasyfikację, do wyrobów z drewna liściastego należy zakupić lakiery elastyczne np. uretanowe, poliuretanowe oraz uretanowo – alkidowe, które cechują się odpornością na pękanie podczas pracy drewna. Trzeba jednak uważać na drewno z tzw. kwaśnych gatunków, które zawiera kwasy i garbniki. Lakierowanie wewnętrzne takiego drewna preparatem poliuretanowym, może go znacznie przyciemnić.
Z kolei drewno drzew iglastych najlepiej pokrywają lakiery alkidowe, uretanowe i uretanowo – alkidowe. Przed rozpoczęciem lakierowania, koniecznym zabiegiem jest usunięcie żywicy. Do tego celu można wykorzystać aceton lub benzynę. Po usunięciu torebek żywicznych należy w miejsce powstałych luk zastosować podkład odpowiednio dobrany do lakieru.

Inne publikacje  Jak znaleźć dobrego malarza?

Lakierowanie gatunków drewna egzotycznego wymaga zastosowania lakierów specjalnych, ze względu na zawarte w nich inhibitory, które spowalniają działanie utwardzaczy, obecnych w lakierze. Przed malowaniem, zabiegiem koniecznym jest również położenie podkładu odcinającego, który neutralizuje działanie olejków eterycznych zawartych w drewnie.

Jak dobierać lakiery wewnętrzne do barwienia, a jak do odnawiania?

Jeśli chodzi o lakiery barwiące można je dobierać według karty kolorów. Należy jednak mieć na uwadze, że gdy zastosuje się jednolitą barwę, wówczas rysunek słojów, którym odznacza się drewno, może stać się mniej wyraźny. Należy też pamiętać, że lakiery wewnętrzne typu kolorowego powodują większe przetarcia niż te bezbarwne.

Innym rozwiązaniem, które umożliwia zmianę koloru drewna jest pokrycie elementów drewnianych bejcą, a dopiero potem lakierowanie lakierem podkładowym, a na koniec nawierzchniowym.

W przypadku odnawiania podłóg powinno się stosować te same lakiery wewnętrzne, co wcześniej. Jeśli chcę się sprawdzić, jaki lakier był zastosowany wcześniej, można wykonać próbę, za pomocą jakiegoś lakieru wodnego. Trzeba zmatowić np. papierem ściernym jakiś niewidoczny fragment podłogi, a następnie polakierować go nowym preparatem. Po wyschnięciu lakieru, wystarczy zarysować lekko powierzchnię. Jeśli nie wystąpi łuszczenie, można spokojnie pokryć nim całość podłogi. Należy też pamiętać o jednej zasadzie. Mianowicie, że stosowanie lakierów wodnych na rozpuszczalnikowe jest dozwolone, zaś odwrotnie niedopuszczalne.

Inne publikacje  Najlepsza lakierobejca

Dodaj komentarz