Jakie oświetlenie do ogrodu?

Odpowiednie oświetlenie ogrodu sprawi, że będzie można korzystać z jego uroków również po zapadnięciu zmroku. Rozłożone w ciekawy sposób punkty oświetleniowe zbudują także unikalny klimat w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać o tym, by oświetlenie w ogrodzie było wcześniej zaprojektowane, a punkty, w jakich umieszczone zostaną lampy gruntowe i pozostałe elementy oświetlenia, odpowiednio przemyślane. W innym przypadku można zakłócić harmonię ogrodu.

 

Jakie lampy ogrodowe wybrać?

Dobór odpowiednich elementów oświetleniowych w ogrodzie jest prawie tak samo ważny, jak dobór nasadzeń. Lampy mają być przede wszystkim funkcjonalne – ułatwiać poruszanie się po ogrodzie po zapadnięciu zmroku. Jednak wiele osób decyduje się również na oświetlenie, które ma podkreślić ładny wygląd drzew i krzewów oraz znajdującej się na terenie ogrodu małej architektury. Przykładem lamp, które spełniają obie te funkcje są lampy gruntowe, które można dobrać tak, aby spełniały wszelkie oczekiwania co do oświetlenia ogrodu.

Warto też pamiętać o tym, że wybór rodzaju lamp będzie zależał również od tego, jakie efekty wizualne będziemy chcieli osiągnąć. Przykładowo, jeżeli zależy nam na romantycznym charakterze ogrodu, to powinniśmy zdecydować się na lampy dające ciepłe światło, lekko rozproszone, rozpływające się delikatnie po oświetlanych obiektach.

Inne publikacje  Jak dobrać zasilacz do LED

Z kolei, jeżeli w ogrodzie będziemy organizować często spotkania ze znajomymi przy grillu lub będziemy chcieli długo czytać w ogrodzie, światło powinno być jaśniejsze, chłodne i skupione na konkretnych punktach ogrodu.

O ile na rabatach i przy sferze relaksu można wybrać lampy gruntowe posadowione na wysokich platformach, tak już przy ścieżkach oraz w miejscach takich jak oczka wodne czy fontanny o wiele lepiej będą wyglądały niewielkie lampki solarne. Będą one dyskretnie podświetlały drogę oraz podkreślały urok wybranych miejsc w ogrodzie. Wybierając takie lampy warto zdecydować się na modele, które pozwalają na regulację kąta padania światła, by idealnie je dopasować do swoich wymagań.

Jakie miejsca wybrać na umieszczenie lamp ogrodowych?

Projektując oświetlenie w ogrodzie, warto wcześniej sprawdzić, czy wybrane przez nas punkty do montażu lamp, faktycznie będą odpowiednie. Można to zrobić za pomocą latarki lub niewielkiej przenośnej lampki, której światło będzie ukierunkowane w taki sposób, w jaki chcemy na stałe oświetlić wybrany punkt w ogrodzie. Oczywiście trzeba pamiętać, że końcowy rezultat będzie zależał od tego, jakie natężenie będzie miała wybrana przez nas lampa, jaki będzie odcień światła i siła jego rozproszenia. Trzeba też pamiętać o tym, że lampy o zbyt mocnym świetle umiejscowione zbyt blisko roślin mogą wpłynąć na ich wygląd.

Inne publikacje  Cechy farb dekoracyjnych

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając lampy do ogrodu?

Jeżeli decydujemy się na lampy solarne, czyli zasilane energią słoneczną, muszą one być ustawione w takim miejscu, by miały szansę się naładować. Wybierając lampy zasilane prądem najlepiej wybierać takie, które są zatwierdzone do użytku zewnętrznego i mają wszelkie wymagane certyfikaty, co zagwarantuje bezpieczeństwo ich użytkowania. Projektując oświetlenie z takimi lampami, warto też uwzględnić taką sieć, by w ogrodzie nie trzeba było wykorzystywać dużej ilości kabli. A źródła zasilania były położone jak najbliżej lamp.

 

 


Dodaj komentarz