Kleje termotopliwe

Klej termotopliwy w domowych pracach remontowych

Podczas każdego remontu bądź drobnych domowych prac naprawczych jednym z niezbędnych narzędzi pracy może okazać się klej. Kleje znajdują zastosowanie w przeróżnych branżach, m.in. w przemyśle czy meblarstwie. Coraz bardziej na popularności zyskuje tzw. klej termotopliwy, który okazuje się niezwykle przydatny w domowych pracach remontowych. Jest to produkt wysokiej jakości, który daje gwarancję wytrzymałości nawet na długie lata.

Czym jest klej termotopliwy?

Klej termotopliwy należy do klejów termoplastycznych. Aby móc z niego korzystać należy go bardzo rozgrzać (do temperatury 100°C) gdyż dzięki temu staje się plastyczny. Po użyciu kleju jego temperatura spada, co powoduje jego zastyganie. W ten sposób może być wykorzystywany jako mocne i bardzo trwałe spoiwo do różnych materiałów. Klej ten ma przezroczystą barwę dlatego wygląda estetycznie i jest praktycznie niewidoczny. Taki rodzaj spoiwa przyda się nam w domowych pracach remontowych, takich jak: mocowanie ozdób ściennych, rolet, półek, przyklejanie  tkanin, listew czy ościeżnic. Substancja ta z sukcesem poradzi sobie na pewno także z klejeniem listew, kabli czy naprawą wykładzin dywanowych. Klej termotopliwy świetnie sprawdzi się jeżeli będziemy poszukiwać odpowiedniego materiału do zespolenia jakiegoś pęknięcia bądź szpary.

Jak nakładać klej termotopliwy?

Klej termotopliwy w normalnej temperaturze pokojowej jest substancją stałą, która swoje właściwości klejące nabywa dopiero po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury. Nadaje się do sklejania różnych faktur i materiałów, np. papieru, drewna czy metalu. W sklepach znajdziemy kilka rodzajów tego produktu, dlatego zawsze najbezpieczniej jest przeczytać etykietę kleju przed jego kupnem. Najprostszą i najczęściej stosowaną metodą nakładania kleju termotopliwego jest pistolet z laskami, w których umieszcza się klej. Jest to bardzo wygodne ponieważ pistolet wyposażony jest w specjalny aplikator, który podgrzewa klej aż do jego topnienia. Aby nałożyć klej, wystarczy nacisnąć spust pistoletu. W przemyśle klej termotopliwy aplikowany jest za pomocą systemu zbiornikowego bądź progresywnego (klej nakładany jest z dużych zbiorników).

Inne publikacje  Pomysły na podjazd do domu

Planując remont należy wyposażyć się w podstawowe narzędzia, które ułatwią i usprawnią pracę. Do niezbędnych produktów należy m.in. klej termotopliwy, który świetnie nadaje się jako element spajający wszelkiego rodzaju elementy. Sprawdzi się podczas montażu listew, wykładzin oraz w momencie kiedy trzeba będzie zlikwidować jakąś szparę bądź pęknięcie. Najwygodniejszą metodą jego aplikacji jest specjalny pistolet.


Dodaj komentarz