meble do pokoju dziecka

Na co zwrócić uwagę kupując meble do pokoju dziecka?

Jeśli chcesz sprawić swojemu dziecku przyjemność, koniecznie zaaranżuj idealny pokój, w którym będzie się czuło swobodnie. Jeśli nie chcesz jednak zmieniać wystroju dziecięcego pokoju z każdym rokiem, dobrze jest znaleźć uniwersalne rozwiązania, które będą rosły wraz z dzieckiem i nie obciążą portfela rodziców. Poniżej kilka ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę w czasie wyboru mebli do pokoju pociechy.

Najważniejsze kryteria: wiek i płeć

Każde pomieszczenie w domu powinno być dostosowane do funkcji, jakie ma pełnić oraz do użytkowników. Pokój dziecka, gdy jest ono jeszcze niemowlakiem, musi być przede wszystkim funkcjonalne – powinno się tam znaleźć łóżeczko, komoda na ubranka, a także miejsce na przewijak czy wózek. Dużym udogodnieniem będzie umieszczenie tam dodatkowego krzesła czy fotela – to wielkie ułatwienie dla karmiącej matki. Kolor aranżacji może nie mieć wówczas tak dużego znaczenia i rodzice najczęściej wybierają uniwersalne kolory szarości lub beżów. Wielu rodziców decyduje się jednak od razu na personalizację kolorystyczną – niebieski kolor dla chłopca, a różowy dla dziewczynki. Gdy dziecko podrośnie, rozróżnienie na pokój dziewczęcy lub chłopięcy ma zasadnicze znaczenie. Pokój dla dziewczynki będzie miał raczej pastelowe, delikatne kolory, a pokój dla chłopca kolory mocniejsze. Inaczej też będzie urządzony pokój dla dwulatka, a inaczej dla szesnastolatka. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele zestawów mebli dziecięcych, więc nie będzie problemu z wyborem właściwej opcji.

Inne publikacje  Najlepsza lakierobejca

Gotowe zestawy czy sami coś kompletujemy?

Z wyborem mebli do pokoju dziecka nie ma problemu – mebli jest tak wiele, jak sklepów meblarskich. Rodzice szukający idealnego wyposażenia do pokoju malucha stają jednak przed trudnym wyborem – kupić gotowy komplet czy może samodzielnie coś złożyć. Zalet obu opcji jest wiele, ale warto przyjrzeć się im bliżej. Gotowe zestawy mebli dziecięcych są już przemyślaną konfiguracją mebli – znaleźć tu można biurka, szafy i komody, a wszystko to utrzymane w jednej stylistyce. Najczęściej dedykowane są określonej grupie odbiorów – dzieci w wieku wczesnoszkolnym, nastolatkowe, chłopcy, dziewczynki. Zestawy meblościanek są dość bogate, więc można wybrać cały komplet lub tylko niektóre jego fragmenty – wszystko zależy od wielkości pokoju i potrzebnej dziecku przestrzeni. Ciekawostką są jednak pojedyncze meble, które mają bardzo uniwersalny charakter, choć utrzymane są w podobnej estetyce – na przykład noszą taki sam detal dekoracyjny. Wówczas rodzic ma do wyboru: łóżko niemowlęce, dla nieco starszych dzieci i dzieci całkiem dużych, biurko, stoliczki, krzesła, szafy, regały, komody, szafki nocne, a często także nietypowe meble – np. ławeczki, skrzynie do przechowywania czy pufy. Zaletą takiej opcji jest, że mebelki rosną wraz z dzieckiem. Kiedy dziecko wyrośnie z okresu przedszkolnego, można dobrać meble dla starszaka w takiej samej stylistyce, jak reszta pokoju. To również bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ wymienia się tylko jeden element z całego zestawu mebli dziecinnych.

Inne publikacje  Jak znaleźć dobrego malarza?

Dodatki też są ważne

Oprócz zestawu mebli dziecięcych rodzice powinni zastanowić się nad doborem odpowiednich dodatków i akcesoriów. Charakteru wnętrzu może nadać kolorowy dywan lub ciekawa kolorystyka ścian. Modą opcją są również fototapety, które prezentują ulubione postaci bajkowe – wówczas zestaw mebli dziecięcych powinien mieć uniwersalną kolorystykę – szarą beżową lub powinny być wykonane z czystego drewna. Po kilku latach, gdy dziecko podrośnie, z łatwością można zmienić kolor ścian, a piękny zestaw mebli dziecięcych pozostanie na kolejne lata.


Dodaj komentarz