najlepszy lakierobejca

Najlepsza lakierobejca

Drewniane wykończenia domu oraz elementy architektury ogrodowej mają wiele zalet – wyglądają naturalnie, są estetyczne i przyjemne w dotyku. Ich wadą jest jednak trwałość, którą na szczęście można przedłużyć, stosując skuteczne preparaty ochronne, np. lakierobejce. Jaka jest najlepsza lakierobejca i czym się kierować przy jej zakupie?

Ogród pod ochroną

Idealny preparat do drewna łączy w sobie dwie funkcje – ochronną i estetyczną. Właściwie zabezpieczy przedmioty narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, a zarazem wyeksponuje ich naturalne piękno i wzbogaci dodatkową nutą barwną. Do ochrony drewnianych drzwi, okien, balustrad, płotów, altan i mebli ogrodowych stosuje się zwykle lakierobejce. Najlepsze z nich mogą przedłużyć trwałość drewna co najmniej o 5-6 lat. Aby tak się jednak stało, warto poświęcić trochę uwagi na wybór skutecznego preparatu.

Najlepsza lakierobejca uchroni drewno przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, pod których wpływem na przedmiotach mogą pojawić się przebarwienia. Powinna ona także skutecznie zabezpieczać drewno przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak zmiany temperatur (musi się sprawdzać zarówno podczas siarczystych mrozów, jak i upałów), śnieżyce oraz deszcze. Specjalne pigmenty i żywice zastosowane w dobrych lakierobejcach nie tylko pozwolą nam uzyskać wymarzony kolor, lecz także zapewnią mu trwałość. A przy tym podkreślą naturalny zarys słojów i dodatkowo zabezpieczą je powłoką lakierniczą, która wyróżnia się charakterystycznym połyskiem.

Inne publikacje  Kim jest malarz certyfikowany?

Sposób na zabezpieczenie mebli

Zapach lakierobejcy musi być na tyle delikatny, aby umożliwiał jej zastosowanie również w pomieszczeniach zamkniętych, bez konieczności długotrwałego wietrzenia i ryzyka zatrucia toksycznymi substancjami. Producenci niektórych preparatów zapewniają, że podczas malowania wydzielają one zapach lasu, lecz ważniejsze dla nas będzie to, by roztaczający się aromat nie był drażniący. Jeżeli lakierobejca ma posłużyć do zabezpieczenia i ozdobienia dziecięcego łóżeczka lub konia na biegunach, to pamiętajmy, by dodatkowo sprawdzić, czy produkt uzyskał wszystkie niezbędne atesty. Preparat powinien też odznaczać się dużą odpornością na zarysowania i zadrapania, aby maksymalnie zmniejszyć częstotliwość odnawiania mebla.

Wybierajmy lakierobejcę, która ma krótki czas schnięcia, np. 60 minut, ponieważ dzięki temu unikniemy uciążliwego sprawdzania, czy drewno jest już suche oraz oczekiwania na możliwość nałożenia kolejnej warstwy. Korzystny jest też wybór lakierobejcy żelowej, której konsystencja ułatwia nakładanie preparatu i przeciwdziała kapaniu.

Wymagania konsumentów związane z właściwościami lakierobejc są coraz większe. Oprócz koloru i trwałości klienci zwracają już też uwagę na zapach, czas schnięcia i konsystencję, która ułatwia aplikację. Producenci nie pozostają jednak bierni i na bieżąco udoskonalają preparaty do ochrony drewna, więc można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że z czasem ich jakość systematycznie się polepsza.


Dodaj komentarz