Projektowanie dekoracji ścian

Bez wątpienia ściany dekoracyjne to ciekawa i oryginalna propozycja. Natomiast żeby ją zrealizować potrzebny jest najpierw odpowiedni projekt. Jak go uzyskać? Można wykorzystać własne pomysły lub zwrócić się o pomoc do firmy, która zajmie się tym w profesjonalny sposób.

 

Jakie są sposoby na zaplanowanie oryginalnej dekoracji ścian?

 

Żeby uzyskać efekt w postaci estetycznych i niebanalnych ścian dekoracyjnych, trzeba najpierw zaplanować ich wygląd oraz sposób wykonywania prac. Wiele osób szuka optymalnych rozwiązań na własną rękę. W tym celu można przeglądać prasę branżową oraz propozycje dostępne w Internecie. Bywa również tak, że nabieramy ochoty na zmiany, po zobaczeniu pięknej ściany u znajomych lub w restauracji. Inspirację można czerpać z różnych źródeł. Natomiast kiedy wiemy już na jakim rodzaju dekoracji nam zależy, wówczas trzeba dowiedzieć się jak je wykonać lub wynająć do tego fachowców.

 

Niektórzy z nas wolą jednak od razu skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. Powinna to być osoba, która posiada wiedzę i doświadczenie z zakresu uzyskiwania interesujących efektów na ścianach. Architekci, projektanci i dekoratorzy wnętrz mają również do dyspozycji odpowiednie narzędzia, które ułatwiają im tworzenie projektów dekoracji ścian. Służą do tego komputer oraz specjalistyczne oprogramowanie. Umiejętność korzystania z tego rodzaju pomocy i odpowiednie kwalifikacje, to solidne podstawy do tego, aby zaufać projektantowi wnętrz. Zwykle bierze on pod uwagę nasze sugestie oraz wygląd pomieszczenia – wielkość, styl, rodzaj i intensywność światła itp. Oczywiście można zapoznać się również z jego wcześniejszymi propozycjami, co czasami ułatwia decyzję jaki efekt najbardziej nas interesuje.

Inne publikacje  Cechy farb dekoracyjnych

 

Jakie są najciekawsze pomysły na ściany dekoracyjne?

 

Podczas projektowania dekoracji ścian na pewno warto wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z farb oraz struktur przeznaczonych właśnie do tego celu. Jeśli chodzi o farby, można pomyśleć o specjalnej technice ich nakładania albo użyć preparatów dekoracyjnych. W przypadku wybrania pierwszej opcji korzystamy zwykle z dwóch lub trzech kolorów farb oraz narzędzi takich jak gąbki, okrągłe pędzle czy guma obuwnicza. Podczas malowania stosujemy głównie techniki przecierania i tapowania.

Farby dekoracyjne posiadają różne rodzaje dodatków, takich jak metaliczne drobinki, brokat, łuski perłowe czy odpowiednie pigmenty. Dzięki temu ściany zyskują niesamowity wygląd – mogą przypominać aksamitną tkaninę, masę perłową, metalową czy kamienną powierzchnię itp.

Rose details in girl's room

Kolejny pomysł na uzyskanie dekoracyjnych ścian polega na użyciu tynku strukturalnego. Jest to rodzaj masy, którą nakłada się na ścianę, a następnie dowolnie formuje i maluje. Można w ten sposób uzyskać wspaniałe rezultaty. Podobnie jest w przypadku masy szpachlowej, która wymaga wypolerowania po wyschnięciu.

 

Projektanci wnętrz często uwzględniają również wykorzystanie cegły, kamieni dekoracyjnych, betonu, płytek czy paneli 3D, luster, a także tapet lub fototapet. Możliwości jest mnóstwo, dlatego tym bardziej warto zacząć od zaprojektowania dekoracji ścian.

 

 


Dodaj komentarz