Przygotowanie podłoża – podstawa prac malarskich

Szeroka oferta farb do malowania wnętrz sprawia, że często sami chwytamy za wałek, pędzel i wiadro farby, by dokonać domowej rewolucji i zmienić kolory ścian. Pamiętajmy, że warunkiem ładnej powłoki jest odpowiednie przygotowanie ścian. Co zrobić, by uzyskać piękny efekt, a malowanie nie zakończyło się katastrofą.

Teren gotowy? Jak przygotować pokój do malowania

Po pierwsze, musimy zabezpieczyć pokój. Powszechnie używane farby emulsyjne wprawdzie dosyć łatwo zmyć z podłogi, ale zaplamiony dywan trzeba będzie wyrzucić. Zanim chwycimy za wałek, wynieśmy wszystkie meble i inne sprzęty. To, co musi zostać w pomieszczeniu (na przykład ciężka szafa) odsuńmy na środek pokoju i osłońmy grubą folią malarską. Taką samą folię przyklejmy (za pomocą taśm malarskich) do podłogi. Przykryjmy także otwory okienne, ale zróbmy to tak, by, w razie potrzeby, móc je otworzyć.

Jak sprawdzić stan ściany?

Jeśli ściana była wcześniej malowana, musimy sprawdzić stan powłoki, a przede wszystkim ocenić, czy tynk dobrze trzyma się ściany. Jest na to bardzo prosty sposób, a wystarczy puknąć w ścianę. Jeśli usłyszymy głuchy pogłos, najprawdopodobniej tynk odspoił się od muru i trzeba będzie go skuć. Nie trzeba odnawiać całej ściany. Miejsca, w których jest ubytek, trzeba wyczyścić i zagruntować, a następnie uzupełnić tynkiem tego samego rodzaju.

Inne publikacje  Najlepsza lakierobejca

A co ze starymi tapetami i ścianami olejnymi?

Bywa, że musimy wyremontować mieszkanie, w którym ściany nie były odnawiane przez wiele lat i są na nich stare tapety. Taką tapetę trzeba zerwać. Przyda się do tego urządzenie, które wytwarza parę wodną i rozmiękcza papier, co ułatwia zdzieranie. Pamiętajmy, by usunąć starą farbę klejową, a najlepiej użyć do tego szpachelki. Największym problemem są lamperie z farby olejnej, których usuwanie jest pracochłonne i zabiera dużo czasu, a i tak może dojść do uszkodzenia ściany. Na małych powierzchniach farbę olejną możemy usunąć za pomocą opalarki, a do większych trzeba użyć dobrej jakości preparatu zmiękczającego farbę.

Szpachlowanie i gruntowanie ścian

Przed malowaniem ścian wszystkie dziury i głębokie rysy trzeba oczyścić i zagruntować. Kiedy grunt wyschnie, ubytki musimy uzupełnić zaprawą szpachlową, którą dobieramy w zależności od rodzaju tynku (może być gipsowa lub cementowa). Drobne pęknięcia można zaszpachlować naprawczą masą akrylową. Zaprawę gruntującą warto nałożyć prawie zawsze, a z pewnością jest to konieczne, gdy podłoże jest bardzo chłonne i istnieje ryzyko, że będzie „odciągać” wilgoć z farby. Zagruntować trzeba także ścianę, która pyli, a sprawdzimy to, dotykając ściany dłonią. Jeśli dłoń będzie biała, ściana pyli. Zawsze gruntuje się nowe tynki, zwłaszcza gipsowe, a także okładziny z płyt gipsowo-kartonowych. Nie trzeba tego robić w przypadku płyt gipsowo-włóknowych. Zabiegu gruntowania nie przeprowadza się na ścianach, które wcześniej były malowane.

Inne publikacje  Jak wybrać farby akrylowe?

Przygotowanie ścian do malowania to ważny zabieg, który przejść musi każda ściana, zanim zabierzmy się za malowanie. Postępowanie zgodnie z wytycznymi to gwarancja, że pokrywanie ścian farbą zakończy się sukcesem.


Dodaj komentarz