Renesans zawodu malarza

Kilka lat temu wielu absolwentów gimnazjum decydowało się na kontynuację nauki w liceum ogólnokształcącym, po którym wybierali się na studia. Rynek pracy się zmienia i wiele osób z wyższym wykształceniem bezskutecznie szuka pracy. W związku z tym młodzi ludzie decyduje się na naukę w szkole zawodowej, a placówki tego typu, zwłaszcza budowlane, przeżywają prawdziwy renesans.

Czym zajmuje się malarz?

Malarz budowlany wykonuje prace malarskie w pomieszczeniach różnego rodzaju budynków (mieszkalnych, biurowych, w halach fabrycznych, magazynach, pomieszczeniach sklepowych itp.), a także na zewnątrz budynków. Do zadań malarza należy przygotowanie różnych rodzajów podłoży do malowania. Powinien także wiedzieć, jak położyć grunt i farbę, a także dobrać odpowiedni produkt do danej powierzchni. Maluje nie tylko ściany, ale i sufity, elewacje, pokrycia dachów, stolarkę i  ślusarkę budowlaną, konstrukcje i elementy metalowe, drewniane. Musi także posiadać spory talent plastyczny, by namalować napisy i  różnego rodzaju elementy ozdobne. Wielu malarzy pracuje w firmach prywatnych, gdzie wymaga się od nich umiejętności przeprowadzenia kompleksowego remontu. Najczęściej świetnie sobie z nimi radzą i łatwo im znaleźć pracę, a czasami wręcz nie mogą się opędzić od zleceń.

Czego wymaga się od malarzy?

Malarz jest uważany za profesjonalistę, jeśli ukończył szkołę zasadniczą zawodową. Niektóre budowlane szkoły zasadnicze kształcą w zawodzie „Technolog robót wykończeniowych”, a w programie nauczania zawarte są elementy związane z zawodem malarz budowlany i malarz tapeciarz. Zakłady rzemieślnicze często prowadzą także praktyczne przyuczenie w miejscu wykonywania pracy. Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminów zawodowych, absolwent otrzymuje tytuł czeladnika. Dla większości pracodawców najważniejsze są jednak posiadane przez kandydata na pracownika umiejętności. Często zatrudniane się więc osoby, które nie posiadają wykształcenia w tym kierunku, ale mają praktyczną wiedzę, umiejętności i wieloletnie doświadczenie. Jeśli dodatkowo znają się na wielu rzeczach, na pewno znajdą zatrudnienie. W przypadku tego zawodu, równie ważne są zdolności manualne i dobre warunki fizyczne. Osoba wykonująca ten zawód musi mieć także dobry wzrok. Przydatne jest wyczucie stylu. Obecnie mamy możliwość wykonania tak wielu zdobień, że od fachowca wymaga się, by umiał doradzić i ocenić sensowność pewnych rozwiązań.

Inne publikacje  Jak wybrać farby akrylowe?

Czy zawód malarza wraca do łask?

Dobry malarz zawsze znajdzie pracę. Bez względu na koniunkturę, ludzie zawsze będą potrzebowali mieszkań. Jeśli ruszą budowy, będzie wznosił domy, a i w czasie chudych lat, zajęcia dla malarza zawsze się znajdzie. Jeśli nie budowa, będzie remont, malowanie czy odnawianie. Ponadto, na pewno będą powstawać nowe drogi.

Dobry malarz jest na wagę złota, a jeśli poświęci czas na naukę i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności, na pewno nie będzie narzekał na brak zleceń.


Dodaj komentarz