ściany dekoracyjne

Ściany dekoracyjne – efektowne wykończenie

Już nie tylko kolorowe farby i tapety, ale również stiuki, panele ścienne, klinkierowe płytki oraz kamienie ozdabiają nasze salony i sypialnie. Ściany dekoracyjne to prawdziwy hit tego sezonu! Sprawdźmy, w jaki sposób najefektowniej wykończyć wnętrze domu.

Aksamit, metal czy skała?

Nowoczesne ściany dekoracyjne w niczym nie przypominają surowych płaszczyzn pokrytych jedynie gładką farbą. Teraz możemy nie tylko eksperymentować z kolorem, ale również bawić się fakturami i za ich sprawą tworzyć imitację drewna, stali, betonu lub nawet aksamitu. Oryginalne efekty fakturalne wyglądają imponująco zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Do tych pierwszych pasują głównie surowe faktury nawiązujące swoją estetyką do designu charakterystycznego dla loftów i stylistyki industrialnej. Sprawdzi się w nich więc na przykład ściana przypominająca fakturą i kolorem korę drzewa, którą otaczają białe, gładkie powierzchnie oraz nieliczne meble wyróżniające się prostotą. Ściany dekoracyjne imitujące betonowe lub metalowe konstrukcje fabryk będą natomiast komponowały się z wyszukanymi, barokowymi lampami bądź nowoczesnymi, szklanymi reflektorami. Do klasycznie urządzonych mieszkań możemy natomiast wybrać ozdobne ściany, których faktura przypominać będzie atłasowe szaty dawnych księżniczek lub inne tkaniny kojarzące się z przepychem minionych stuleci. W przypadku sypialni lub gabinetów kolonialnych świetnie sprawdzą się tynki o strukturze typu „kornik”, których nierównomierne grudki przy odpowiednim doborze kolorów i podświetleniu nasuną nam na myśl wnętrza marokańskich pałaców.

Inne publikacje  Pomysły na podjazd do domu

Jak uzyskać efektowne wykończenie?

Ściany dekoracyjne tak bardzo różnią się od tych ozdobionych jedynie farbą, że może nam się wydawać, iż ich wykończenie jest skomplikowane i wymaga malarskiego kunsztu. Nic bardziej mylnego! Aby uzyskać oryginalny efekt wystarczy dobrać produkty wysokiej jakości i znaleźć malarza lub spróbować swoich sił w zdobieniu ścian, wspierając się przy tym poradami zamieszczonymi w Internecie. Uzyskanie dekoracyjnego charakteru wnętrz będzie możliwe dzięki zastosowaniu m.in. tynków dekoracyjnych, stiuków weneckich i paneli ściennych.

Nadal popularne są także szablony i naklejki, dzięki którym na naszych ścianach pojawią się ulubione sentencje, efektowne monochromatyczne obrazy lub powtarzalne wzory naśladujące tapetę i korygujące kształt pomieszczenia, np. pionowe pasy. Rozważmy również zakup specjalnej farby tablicowej, dzięki której będziemy mogli zapisywać na ścianie lub jej fragmencie złote myśli oraz ważne informacje dla innych domowników.

Efektowne ściany dekoracyjne tworzą unikalny charakter mieszkania i dowodzą kreatywności jego właścicieli. Warto więc uwzględnić w remontowych planach nie tylko tradycyjne malowanie pomieszczeń zwykłą farbą, ale również użycie produktów zdobniczych, które dodadzą naszemu mieszkaniu odrobiny finezji.


Dodaj komentarz