smd czy led

SMD czy diody LED. Co wybrać?

Specjaliści twierdzą, że wybór technologii LED jest jak dobieranie dla siebie samochodu, gdyż istnieją różne modele, zapewniające różnorodną gamę funkcji. Kiedy wybierzmy odpowiednią, możemy wybrać spośród różnych rodzajów konstrukcji, czyli sposobu, w jaki kostka półprzewodnikowa LED została umieszczona w urządzeniu w zależności od jego przeznaczenia. Jaka konstrukcja jest najlepsza?

Zalety oświetlenia LED

W oświetleniu LED źródłem światła są diody elektroluminescencyjne, które są zaliczane do półprzewodnikowych źródeł światła. Lampy tego typu mogą dawać białe światło o chłodnym, ciepłym lub neutralnym odcieniu, ale nie brakuje też tych emitujących kolorowe światło, które doskonale sprawdzą się np. w celach dekoracyjnych. Żarówki LED nie potrzebują dużej ilość prądu przy włączeniu i zużywają mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Przeciętna żywotność oświetlenia LED wynosi około 80 tysięcy godzin. Główną zaletą żarówek LED jest jego energooszczędny i ekologiczny charakter.

Czym jest dioda LED DIP?

Technologia DIP LED istnieje od ponad pięćdziesięciu lat i jest tym, co najczęściej kojarzy się nam ze słowem LED. Lamp tego typu nie można jednak nazwać przestarzałymi, gdyż nadal są stosowane na dużych bannerach i wyświetlaczach. Zyskały popularność dzięki długiej żywotności i jasności produkowanego światła. Są łatwo rozpoznawalne dzięki charakterystycznemu kształtowi i dwóm długim nóżkom, które można łatwo przylutować lub wpiąć w obwód scalony. Plastikowa obudowa pełni funkcję soczewki skupiającej światło diody. Z boku obudowy znajduje się również płaskie wcięcie, które oznacza zawsze stronę, po której znajduje się katoda. Lampy LED Dip są stosowane w gospodarstwach domowych jako światła sygnalizujące działanie urządzeń RTV i AGD. Ten rodzaj oświetlenia zapewnia średnio 3 do 4 lumenów na diodę. Zazwyczaj działają w przedziale od 5 do 24W, ale najczęściej stosowanym napięciem jest 12V.

Inne publikacje  Najpopularniejsze metody impregnacji

Czym jest SMD (Surface Mounted Device) LED?

Chipy SMD, montowane powierzchniowo na układzie scalonym, zyskały popularność dzięki mnogości zastosowań, od żarówek i taśm LED, aż po wskaźniki nieodebranych połączeń we wczesnych modelach telefonów komórkowych. Stosowane w tej metodzie chipy są bardzo małe, a dzięki temu bardzo wszechstronne. Technologia SMD pozwala emitować światło w kombinacji kolorów czerwony-zielony-niebieski w obrębie jednego urządzenia, w przeciwieństwie do diod DIP. Lampy LED SMD przypominają płaskie, kwadratowe chipy komputerowe. Mogą być wyposażone w więcej niż jedną parę katod i anod. Istnieją modele posiadające 2, 4 lub 6 złączy, w zależności od ilości diod na chipie. Ze względu na jasność emitowanego światła i możliwość zmiany kolorów, chipy SMD są powszechnie używane w taśmach i żarówkach LED.

Diody LED wciąż są unowocześniane. Jeśli szukamy odpowiedniej żarówki, poprośmy o pomoc doświadczonego sprzedawcę.


Dodaj komentarz