Urządzenia pomiarowe

Urządzenia pomiarowe – rodzaje

Prowadząc warsztat z pewnością nie raz potrzebowaliśmy coś zmierzyć. I nie chodzi tu o pomiar szerokości, długości czy wysokości. Najczęściej utykamy i nie możemy ruszyć dalej z robotą, bo właśnie nie możemy zmierzyć średnicy lub dokonać pomiaru prądu elektrycznego. Zatem jakie urządzenia pomiarowe są niezbędne w warsztacie?

Kąt, średnica i…

Z pewnością niezbędnym urządzeniem pomiarowym, który jest obowiązkowy w każdym porządnym warsztacie to suwmiarka. Może być klasyczna lub elektroniczna, jednak najważniejsze jest to, co możemy przy jej pomocy zmierzyć. Zasadniczo suwmiarki służą do mierzenia wymiarów wewnętrznych, zewnętrznych i mieszanych taki jak głębokość czy rozstaw. W zależności od naszej profesji możemy do pomiarów średnicy zamiast suwmiarki stosować średnicówkę. Jest to urządzenie pomiarowe o podobnej budowie co suwmiarka, jednak zaprojektowane do pomiaru rur, tłoków i pierścieni. Krążąc wśród tematów z obróbką metalu nie sposób wspomnieć o szczelinomierzu. Jest to zestaw wąskich blaszek, którymi szybko zmierzymy szczeliną lub luzy między dwoma sąsiadującymi powierzchniami. Szczelinomierze dzielimy na metryczne i calowy i jest najczęściej wykorzystywany w warsztatach samochodowych do mierzenia luzów między tłokami silnika. Zbaczając z tematów czysto mechanicznych, należy pamiętać o takim urządzeniu pomiarowym jak kątownik. Proste urządzenie, znane już w starożytności, najczęściej z przymiarem milimetrowym ułatwia pracę nie jednemu stolarzowi i budowlańcowi.

Inne publikacje  Jakie wybrać kolory do salonu?

A może elektryka

Samo wyrażenie urządzenie pomiarowe od razu kojarzy nam się z instrumentem działającym na prąd elektryczny i mierzącym wszystko, co da się zmierzyć również wspomniany prąd. Najczęściej spotykanym i stosowanym jest miernik prądowy z multifunkcją pozwalający zmierzyć napięcie, natężenie, częstotliwość oraz oporność prądu elektrycznego. Proste urządzenie, a potrafi zdiagnozować nie jedną awarie elektryczną w warsztacie, w domu czy w samochodzie. Wśród wielu elektrycznych urządzeń pomiarowych należy wymienić poziomicę laserową, przy pomocy której z łatwością określimy czy na przykład płytki położone na podłodze trzymają poziom. Dodatkową funkcją poziomic laserowych jest możliwość mierzenia odległości miedzy punktami na dużych odległościach. Ma to znaczenie przy pracach budowlanych. Tego typu urządzenia nazywane dalmierzami, ale bez możliwości poziomowania, są często wykorzystywane w projektowaniu i budowaniu dużych budynków. Podczas prac budowlanych, a zwłaszcza remontowych przydaje się wykrywacz przewodów, który poinformuje nas, że w danym miejscu ściany są położony przewody elektryczne. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas remontowania w starym budownictwie. Odpowiedni wybór urządzeń pomiarowych zapewni z pewnością szybkość wykonywanej pracy. Mając do dyspozycji narzędzia i odpowiednie zaplecze techniczne nasza praca jest bezpieczniejsza, precyzyjna i szybsza. Spełniając te warunki stajemy się bardziej konkurencyjni, a co za tym idzie, zaczynamy zarabiać coraz więcej.


Dodaj komentarz