Zestaw sztućców

Wyjątkowe zestawy sztućców dla Twojego domu

Uważasz, że zakup sztućców to przeżytek? Pomyśl przez chwilę – ile razy miałaś sytuację, że podczas przyjęcia nagle zabrakło Ci łyżek do podania ulubionego deseru? A może kombinowałaś jak przygotować kilka zestawów sztućców z tego samego kompletu zanim goście zasiądą do stołu? Oto powody, dla których warto ulec pokusie i kupić sztućce, których nigdy za wiele!

O roli sztućców w domu

Ilekroć zastanawiasz się czy warto dokupić dodatkowe sztućce dla swojego domu powinnaś zajrzeć w głąb kuchennej szuflady i zastanowić się nad częstotliwością organizowanych przyjęć. Z pewnością podczas tak szczególnych wydarzeń w Twoim domu może zabraknąć sztućców, a wtedy jak na złamanie karku – będziesz musiała kombinować: albo poczekasz aż goście zjedzą ulubione danie i pozmywasz, albo kupić zestaw już teraz i nie martwić się na zapas. Jedno jest pewne i niezmienne – warto mieć w domu kilka rodzajów sztućców, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Cofając się do dawnych czasów na początku niezbędnym narzędziem w każdej kuchni był nóż, który służył do krojenia składników i stanowił ogromne ułatwienie dla kucharzy. W historii znany był już od czasów prehistorycznych i w czasach prehistorycznych stanowił potężną broń ręczną. Z biegiem czasu i uwzględnieniem coraz bardziej zróżnicowanych potrzeb ludzkich na rynku stopniowo pojawiały się łyżki. Pewnej nocy w 1669 roku Ludwik XIV zaprotestował i zabronił używania noży, które były bardzo niebezpieczne. Zamiast tego stworzono nowy, tępy model, który ułatwiał spożywanie dań i był względnie bezpieczny dla biesiadników króla. W starożytności pojawiły się dwa rodzaje łyżek, które były wynalazkiem stworzonym przez Rzymian na potrzeby ludu. Pierwszym rodzajem była ligula o charakterystycznym trzonku i kształcie przypominającym pręt. Druga zwana cochleare przypominała małą miskę. Każda z nich nadal jest ważna dla historii, ponieważ to właśnie one dały początek istniejącym dziś łyżkom. Co ciekawe, w czasach średniowiecza był to towar luksusowy, który traktowano ze specjalną uwagą. Dziś ich obecność w każdym gospodarstwie nie powoduje zdumienia, ale nie trudno o nerwy, gdy jeden z domowników wygnie łyżkę podczas zabawy, a na przyjęciu nagle zabraknie Ci jednej sztuki. Do kompletu sztućców brakuje również charakterystycznego widelca. Czy wiesz, że w czasach panującej arystokracji szczególnym hitem był widelec dwuzębny? Dopiero później wymyślono stworzenie widelców z trzeba ostrymi zębiskami, których używasz do dzisiaj.

Inne publikacje  Żarówki LED i zwykłe. Czym się od siebie różnią?

Sztućce są potrzebne – Nie tylko na szczególne okazje!

Historia sztućców pokazuje jak bardzo jest ważne kupowanie kolejnych zestawów i jak wielkie emocje związane z ich pojawianiem się i stale ulepszanymi modelami towarzyszyły pokoleniom na przełomie wieków. Właśnie z tego powodu warto mieć kilka rodzajów sztućców w swoim domu, aby mieć pewność, że nigdy Ci ich nie zabraknie. W codzienności niezastąpiony jest nóż do smarowania masła i nóż obiadowy. Możesz więc zrezygnować z zakupu noża do steków lub do ryb. Podobnie z koniecznością zakupu widelców i łyżek obiadowych, które zastąpią specjalne sztućce do sałatek czy sosów.

 


Dodaj komentarz