zarowka led

Żarówki LED i zwykłe. Czym się od siebie różnią?

 

Jeszcze do niedawna nie zastanawialiśmy się, jaki rodzaj żarówek kupić, gdyż w sklepach były tylko tradycyjne żarówki wolframowskie. Teraz zastępują je bardziej energooszczędne świetlówki, halogeny i żarówki LED. Czym się różnią i którą wybrać, by rozświetlić wieczorny mrok?

Jak działa tradycyjna żarówka? Czy żarówki LED są lepsze?

W domach coraz częściej używamy żarówek LED, więc zapomnieliśmy, że klasyczna żarówka świeci dzięki żarzeniu się cienkiego przewodnika wykonanego z wolframu na skutek przepływu prądu elektrycznego. Tradycyjne żarówki dość wiernie oddają kolor oświetlanych przedmiotów. Ponadto, nie mają żadnych szkodliwych substancji. Ich wadą jest niska sprawność. W światło zmienia się w dzisiejszych żarówkach maksymalnie 5% energii elektrycznej, a reszta jest zużyta na ciepło rujnujące, np. na plastikowe oprawki oświetleniowe. Wadą żarówki jest również jej krótka żywotność, która w największym stopniu zależy od częstotliwości włączeń. Żarówka przeciętnie świeci około 1000 godzin. Takie świetlówki również mogą być żarówkami dekoracyjnymi, jeśli zastosuje się inny kształt lub kolor kształt.

Świetlówka energooszczędna i kompaktowa. Czy górują nad żarówkami LED?

Zasada działania świetlówki energooszczędnej jest zupełnie inna niż żarówki. W takiej świetlówce są szklane rurki wypełnione oparami rtęci i argonu. W końcówkach rurek zatopiono elektrody. Kiedy przez świetlówkę przepływa prąd, wtedy powstaje niewidzialne dla człowieka promieniowanie ultrafioletowe, które padając na pokryte luminoforem wewnętrzne ścianki, emituje światło.

Inne publikacje  Projektowanie dekoracji ścian

Świetlówki kompaktowe zużywają pięciokrotnie mniej energii elektrycznej i świecą bardzo długo, nawet do 14 tys. godzin i nie przygasają, gdy zmieni się napięcie. Świetlówki kompaktowe starszego typu długi się rozgrzewały, więc na początku świeciły bardzo słabo.

Czym są żarówki LED?Lampy LED

Obecnie coraz częściej stosuje się żarówki LED, w których kilkadziesiąt procent energii elektrycznej zamienia się w światło. Pod obudową z bezbarwnej żywicy znajduje się półprzewodnik, który umożliwia przepływ energii elektrycznej w jednym kierunku. Półprzewodnik, czyli kryształ zbudowany jest z dwóch warstw. W jednej zgromadzone są elektrony, które przeskakują do wolnych miejsc w drugiej części kryształu, a w czasie ich przenoszenia emitują światło. Odległości między warstwami oraz materiał półprzewodnika decydują o tym jakiej barwy światło jest emitowane. Ich światło jest przyjemniejsze dla oka niż światło świetlówek, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w różnych oprawkach, dzięki czemu łatwo zastępować nimi konwencjonalne żarówki. Często stosuje się żarówki dekoracyjne, które wkręca się do bardzo modnych, metalowych opraw. Najnowsze żarówki LED pozwalają na regulację natężenia światła. Tego typu lampy kosztują znacznie więcej, ale ich żywotność to nawet 45 tys. godzin.

Nie wyobrażamy sobie życia bez światła. Obecnie możemy kupić tak wiele rodzajów źródeł światła, że na pewno znajdziemy takie, które wspaniale oświetli nasz dom. Żarówki LED są coraz popularniejsze, gdyż pozwalają na znaczne oszczędności.

Inne publikacje  Cechy farb dekoracyjnych

Dodaj komentarz